Her zaman duyduğumuz enerjiler arasında eril ve dişil enerji var. Peki, bunlar nedir bir tanıyalım?


Bilinen bu iki enerji davranışlarımıza, hayatımıza, kararlarımıza, ilişkilerimize ve hatta bizi biz yapan çoğu unsura yansımaktadır.

Bu iki enerjide hem kadında hem de erkekte varoluşun parçalarıdır.

Yin ve yang dengesini duymuşsunuzdur, yin dişil enerjiyi, yang eril enerjiyi tasvir eder buradan da anlayacağımız gibi dengede durması önemlidir. Sosyal medya platformlarında yapılan çoğu çalışma dengeyi bozmaktadır. Bunları dikkatli bir şekilde yapmak ve bir uzmanla çalışmak daha doğrudur.


Eril enerji zihinsel gücü, sol beynin işlevselliğini, mantığı, savaşçılığı ve konuşmayı temsil eder.

Dişil enerji kabulde olan ve izin verendir.


Eril enerji akıl ve mantık duygulardan üstündür konusunu ele alırken, dişil enerji duygu ve sezgilerin yansımasıdır, hoşgörü ve affedicilik hâkimdir. Eril enerji detaycıdır ince ince elemeyi seçer fakat dişil enerji olayların bütününe odaklanır. Eril enerji her konuda hesap yapabilir, sebep sonuç ilişkisi kurabilir. Dişil enerji hesap yapmadan, yaşam doğal bir akış içerisindedir düşüncesini benimser ve o bütünlükle hareket eder. Eril enerji kuralcıdır. Dişil enerji özgürlükçüdür.


Eril daha çok ciddiyet, hüzün ve çileden beslenirken dişil coşku, kutlama sevinçle beslenir ve besler. Güneş eril, Ay ise dişildir. Bu da demek oluyor ki ikisinin de belli bir dengesi vardır. Eril enerji harekete geçirir sol beynin işlevselliğini kullanarak, dişil enerji ise ilham verir.

Dengelemek içinde iki enerjiyi besleyen durumları ele almanız gerekecek, örneğin eril enerji harekete geçmekten besleniyor buna bağlı olarak bir planınız varsa ertelemeyin, harekete geçin bu eril enerjinizi dengeleyecektir. Aynı şekilde dişil enerji anda kalmayı seviyor ve bundan besleniyor; anda kalma çalışmalarınıza da bu şekilde önem verebilirsiniz.

Günümüz şartlarında görüyoruz ki daha çok eril enerji hakim çünkü hep bir koşturmaca hep bir hesap kitap ve yetişme korkusu içindeyiz, maneviyat ve anda kalmaktan çok uzağız bunun için dişil enerjiyi biraz daha ortaya çıkarmak çok daha iyi olacak ve eril dişil dengemizi bir nebze olsun dengeleyecektir.


Dişil enerji yükseltmek?

- Mutlaka doğa yürüyüşleri yapın.

- Lavanta, yasemin adaçayı bitkilerini kullanın. Örneğin; tütsü yakın, yetiştirin, çaylarını için veya kokularını sürün.

- Aynanın karşısına geçip kendinizle konuşun, ne hissettiğinizi, kendinizi sevdiğinizi anlatın çünkü kendiniz sizin en yakın arkadaşınız.

- Kaygılarınızı bir kenara bırakın.

- Kadın kadına vakit geçirin

- Kahkaha atın

- Sevgiyle kalın…Yaşam Koçu Özden ÖZER

62 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör