Kendimizi neden sevmeliyiz?

Kendimi seviyorum’ çarpıcı bir cümledir.


İlk bakışta aklımıza kendimizi yüzeysel olarak ilgi gösterdiğimiz anları getiriyor olsa da örneğin; kendimiz için alışveriş yapmak, mis kokulu banyolar, güzel bir yemek yemek vb…


Eğer sizin için gerekli olan şey buysa kendiniz için güzel bir alışverişe çıkmanızda bir sorun yoktur. Bu da elbette bir sevgi göstergesidir. Ama kendini sevme meselesi maalesef bu kadar basit değildir.

Kendini sevmenin tek şartı kendimize karşı DÜRÜST olmaktır! Hassas, kırılgan taraflarımızın ve ihtiyaçlarımızın farkına varmak ve kendimizi olduğumuz gibi kabulden geçmekte.


Yaşamımızda bir takım şeyler yanlış gittiğinde duygular ve beden buna kayıtsız kalmaz. Bilinç düzeyinde biz bir şeyin farkına varmasak dahi, bedenimiz bizi uyarmaya başlar, ya hasta oluruz, ya kilo alırız, ya uyku düzenimiz bozulur… Bu liste uzar gider.


Değişimden korkmadan, dürüstçe içimize dönüp aslında neye ihtiyacımız olduğuna dikkatle bakmamız gerekir. İçinizde anlamlandıramadığınız bir sıkıntı mı var? Bir durup düşünün. Acaba bu duygu size ne anlatmak istiyor, size verilen ve almanız gereken dersler neler? İhtiyacınız olan ne?


Olumsuz duyguları fark edip üstesinden geldiğiniz zaman emin olun ki olumlu değişimlerin ardı sırası kesilmeyecek. Kendinizi sevme yolunda, zayıf noktalarımızı kimseye belli etmemektense, var olan durumunuzla nispeten de olsa barışıp ‘yani işin özü kendimizi sevip’ çevremizdekilerden ya da bir profesyonelle yardım almak işimizi kolaylaştıracaktır.


Kendinizi sevmek, burnu havada olmak, egomuzu beslemek demek değildir. Kendinize şeffaf olup neye ihtiyacınız olduğuyla yüzleştiğinizde, zaman zaman size iyi gelecek olan şeyin kendinize yeni bir elbise almak değil de, başkalarıyla bağ kurmak birilerinin elinden tutmak olduğunu fark edeceksiniz.


Kendini sevmek hali, aslında kendimizi yargılamadan dikkatlice dinlemek ve insan olma tecrübemizi (varoluşumuzu) her yönüyle kabul ederek sevmek demektir.


‘Kendini sevmek diğer tüm sevgilerin başlangıcıdır.’

-Osho


Yaşam Koçu Özden ÖZER


41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör