Pozitif düşünmenin faydaları nelerdir?


Pozitif düşünme hakkında ne biliyorsunuz? Muhtemelen pozitif düşünmenin faydaları hakkında bir kaç şey duymuşsunuzdur. Araştırmalar gösteriyor ki, pozitif düşünürlerin stresle başa çıkma yetenekleri, daha güçlü bağışıklığa ve daha düşük kalp hastalıkları riskine sahip olduklarını göstermektedir.


Muhtemelen birisi size "bardağın yarısını dolu olarak gör" demiştir. Burada dikkat edilmesi gereken şey öncelikle bir bardağımızın olduğu için bile şükretmemiz. Bu durumu dile getiren insanlar genelde optimisttir. Hayatlarını akış içinde yaşayıp şikayette bulunmazlar. Hadi birlikte olumlu düşünmenin faydalarına bir göz atalım.


Olumlu düşünmenin faydaları

Olumlu düşünürler daha sağlıklı ve daha az streslidir, aynı zamanda genel iyilik hali bu tür düşünen insanlarda baskın özellik olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Birçok araştırıcı, iyimserlerin (optimist) genel olarak hem psikolojik hem de fizyolojik olarak daha sağlıklı olduklarını ispat etmişlerdir.


Pozitif düşünenler stresle daha iyi başa çıkar

Stresli durumlarla yüzleştiğinde, olumlu düşünenler kötümserlerden (pesimist) daha etkili bir şekilde baş ederler. Bir araştırmada, iyimserlerin bir hayal kırıklığıyla karşılaştıklarında (iş bulma veya terfi ettirmeme gibi), durumu çözmek için yapabilecekleri şeylere odaklanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu tespit etmişlerdir.

İyimser insanlar hayal kırıklıklarına ya da değiştiremeyecekleri şeylere odaklanmak yerine, bir iş planı tasarlayarak ve başkalarından yardım ve tavsiye talep edebilirler. Diğer yandan kötümser olan insanlar, basitçe durumun kontrollerinin dışında olduğunu varsayar ve onu değiştirmek için yapabileceği hiçbir şey olmadığına kendini ikna eder.


İyimserlik bağışıklığınızı güçlendirir

Son yıllarda araştırmacılar, zihninizin vücudunuz üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabileceğini keşfettiler. Bu hafife alınamaz bir tespittir. Bağışıklık, düşüncelerinizin ve tutumlarınızın güçlü etkisi olabileceği bir alandır. Bir çalışmada da, olumsuz duygularla ilişkili beyin bölgelerindeki aktivasyonun grip aşısına karşı daha zayıf bir bağışıklık tepkisi gösterdiğini tespit etmişlerdir.


Pozitif düşünme sağlığınız için önemli

Çalışmalar pozitif düşünmenin sağlığa yararlı olmasının nedenleri net olmasa da, bazıları olumlu insanların daha sağlıklı yaşam tarzlarına sahip olabileceğini gösteriyor.

Olumlu düşünmek stresle daha iyi başa çıkarak ve sağlıksız davranışlardan kaçınarak, sağlığını ve refahını geliştirebilir.


Olumlu düşünme teknikleri nelerdir?

Kendi kendinize olumsuz konuşmaktan kaçının

Kendi kendine konuşma, zihinsel olarak kendinize söylediğiniz şeyleri içerir. Bunu, etrafınızdaki dünyayla nasıl etkileşimde bulunduğunuzu analiz eden aklınızdaki iç ses olarak düşünün. Kendi kendine konuşma merkeziniz olumsuz düşüncelere odaklanırsa, öz saygınız yok olabilir. Anksiyete çoğu kez bu sebepten dolayı artış gösterir.

Peki bu negatif kendi kendine konuşma kalıplarıyla mücadele etmek için neler yapabilirsiniz?

Bu düşüncelere sahip olduğunuzda fark etmeye başlamak ve daha sonra onları değiştirmek için farkındalık çalışmaları yapmaktasınız. (Ayrıca whatsapp gruplarımızda da bu çalışmaları sıklıkla yapmaktayız.)

Kendiniz hakkında eleştirel düşünceler düşünmeye başladığınızda, duraklatmak ve değerlendirmek için birkaç dakikanızı ayırın.

Olumsuz konuşma yapma eğiliminde olduğunuzu fark ederseniz, düşünce kalıplarınızı değiştirmenin yollarını aramalısınız ve kendi davranışlarınızla ilgili yorumlarınızı yeniden yönlendirmelisiniz.


Mizah yapın

Zorluklarla karşı karşıya kalsanız bile, kahkaha ve eğlenceye açık kalmak önemli. Hatta araştıracak olan arkadaşlar için, ‘kahkaha yogası’ başlığı altında araştırmanızı yapabilirsiniz. Bazen, bir durumda potansiyel mizahı tanımak, stresinizi azaltabilir ve sizin bakış açınızı aydınlatabilir. Komik bir sit-com izlemek veya mizah kaynakları aramak, daha olumlu düşüncelerinizi aktif etmenize yardımcı olacaktır.


Kendinize ve etrafınıza karşı iyimserlik tohumlarını atın

Pozitif düşünmeyi öğrenmek kasları güçlendirmek gibidir; ne kadar çok kullanırsanız o kadar güçlü olur. Herkesin iyiliğini düşünerek hareket edin ama önemli bir ayrımda durun! Öncelik kendinizsiniz istemediğiniz şeyleri yapmayın, hayat siz mutluysanız güzelleşir bunu unutmayın. Bu bencillik değil, öz farkındalıktır.


Asla pes etmeyin

Olumlu düşünme için açma-kapama düğmesi yok maalesef. Burada ki kilit nokta olumlu düşünceye uzun vadede bağlı kalmaktır.

Son olarak, arkadaşlarınızın ve ailenizin yardımına ihtiyaç duyduğunuz vakit lütfen dile getirin. Olumsuz düşünmeye başladığınızda, olumlu teşvik ve geri bildirim sunmak için güvenebileceğiniz bir arkadaşınızı veya aile üyenizi arayın. Bu sizi zihinsel olarak hem rahatlatacak aynı zamanda güven çemberinizi genişletecektir.

Olumlu düşünmek için kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmayın. İyimser insanlarla zevk aldığınız ve etrafınızdaki şeylere enerji yollamak, hayatınızda olumlu düşünmeyi teşvik edebileceğiniz iki yoldur.


Yaşam Koçu Özden Özer


33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör