Stres Nedir? Stresle başa çıkmanın yolları nelerdir?


Stres, vücudun bir takım olumsuz olaylardan etkilenme durumudur. Vücudumuzun fiziksel ve psikolojik tepkiler göstermesidir. Bunu şöylede düşünebiliriz; stresi bir direnç mekanizması ve vücudumuzun da ona karşı gösterdiği direnç olarak nitelendirebiliriz. Bu sebeple bizleri hayatımızın önemli dönemlerinde olumsuz etkiler. Stres aslında tüm dünyadaki insanların maruz kaldığı bir durumdur. Stressiz yaşam günümüz şartlarında pek mümkün olmayabiliyor, özellikle kent ve şehirleşme yaşamında bu durum git gide artan bir faktör haline geldi.

Peki stresle yaşamayı nasıl başarırız? İşte ipuçları;


· Günlük yaşamda sık sık kullandığınız –meli –malı eklerini kullanmayın.


· Kılı kırk yaran mükemmeliyetçiliği bırakın, esnek ve hoşgörülü olabilin.


· Çevrenizde bazı değişimler istemek en doğal hakkınız ama bunu bir zorlamaya, dayatmaya dönüştürmeyin. Kaybeden siz olursunuz.


· Dünyayı değiştiremeyeceğinize göre kendinizi değiştirin.


· Farkındalık kazanın. Bir kağıda kendinizle, işle veya evle ilgili stres nedenlerinizi yazın. Zihinsel ve fiziksel belirtilerinizi ekleyin. Etki alanınıza giren değiştirilebilecek ve değiştirilemeyecek bir kısmı kontrol edilebilecekleri ayrı hanelere yazın. Gözden geçirin.


· Kendinize zaman ayırın. Size katkı sağlayacak sevdiğiniz bir şeyle meşgul olun. Kendinizi yenileyin. Yerinizde saymayın. Bugün dünden farklı olsun.


· Geriye değil ileriye bakın. Suçlu aramayın, suçlamayın.


· Mutluluğunuzu dış kaynaklı bir nedene dayandırmak size kurban psikolojisi yaşatır. Sizi olduğunuzdan kötü yapar. Duygu ve tepkilerinizden yalnızca siz sorumlusunuz. Örneğin ‘Beni öfkelendirdi çileden çıkardı ve bağırmak zorunda kaldım.’ Diyerek sorumluluktan kaçmayın. Onun yerine ‘Öfkelendim öfkemi kontrol edemedim.’ Deyin. Bu şekilde çözüm süreci için ilk adımı atmış olursunuz.


· Sizi bunalıma ve sürekli olumsuzluğa sürükleyen iki boyutlu gözlüğü çıkarın. Yerine KADER, ADALET VE HİKMETLE İŞ GÖRÜR. Cümlesini yansıtan 3 boyutlu gözlüğünüzü takın.


· Son olarak yaşama ve insanlara fazla bağlanmayın. Beklentilerin gerçekleşmemesi gerginliğe ve hayal kırıklığına yol açar. Buna müsaade etmeyin…


Yaşam Koçu Özden ÖZER


24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör